Układanie i konserwacja


W przypadku zainteresowania montażem parkietu prosimy o kontakt:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. 033 815 11 50


INSTRUKCJA MONTAŻU PARKIETU

Podłoże do układania.

 • Beton, jastrychy, zaprawy cementowe - wilgotność o 2% (badanie aparatem CM), równość podłoża do 2 mm po przyłożeniu łaty 3 m.
 • Jastrychy gipsowe, jastrychy na ogrzewaniu podłogowym - wilgotność do 0,5% (badanie aparatem CM), równość podłoża do 1 mm po przyłożeniu łaty 3 m
 • Ruszt drewniany - pokryty płytami OSB, paździerzowymi, ze sklejki lub deskami.
 • Stare podłoża betonowe lub drewniane po uprzednim przygotowaniu.

Warunki i sposoby układania parkietu.
Wilgotność powietrza - od 45% do 65% Temperatura powietrza - od +10 do +25°C Montaż - na podłożu betonowym, jastrychach i zaprawach - klejenie, na ruszcie drewnianym - klejenie lub montaż na gwoździe.

SZLIFOWANIE I LAKIEROWANIE PARKIETU
 • Szlifowanie - parkiet przed naniesieniem powłoki lakierniczej szlifuje się szlifierkami do parkietu używając papierów o granulacji 36, 60, 120.
 • Szpachlowanie - po przeszlifowaniu parkietu następuje szpachlowanie całej powierzchni odpowiednimi kitami szpachlowymi.
 • Lakierowanie - do zabezpieczania powierzchni stosuje się lakiery akrylowe, poliuretanowe, żywiczne, oleje woskowe, woski nakładane wałkami, szpachlami lub pędzlem.

PIELĘGNACJA PARKIETU
Podłogi parkietowe są bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji. W czasie eksploatacji należy przestrzegać następujących zasad:
I. Zabezpieczenie podłogi przed rozpoczęciem użytkowania i pielęgnacja bieżąca.

1. Kurz i drobne zanieczyszczenia należy usunąć przy pomocy mopa, miotły z miękkim włosem lub odkurzacza z końcówką szczotkową. Dodatkowo należy podłogę przetrzeć lekko wilgotną (nie mokrą!!!) miękką ścierką.
2. Przed rozpoczęciem użytkowania podłogę należy zabezpieczyć środkiem konserwującym do parkietów, np. "BEMBAL" (dostępny w firmie KONS-BUD). Podczas pierwszej konserwacji "BEMBAL" należy w stanie nierozcieńczonym nanieść cienką i równomierną warstwą przy pomocy miękkiej ścierki. Nie wcierać! Po ok. 20 min. tworzy się matowa powłoka chroniąca parkiet. W celu uzyskania większego połysku można podłogę po całkowitym wyschnięciu wypolerować.
3. Pielęgnację bieżącą przeprowadza się jak w punkcie 1.

II. Pielęgnacja okresowa.
W zależności od stopnia eksploatacji parkietu, ale nie rzadziej niż raz na trzy miesiące podłogę przygotowaną jak w punkcie I.1. należy zakonserwować środkiem "BEMBAL" (rozmieszany z wodą w stosunku ok. 300 ml na 10 l wody), nanosząc go na podłogę lekko wilgotną (nie mokrą!!!) miękką ścierką i pozostawić do wyschnięcia. W celu uzyskania większego połysku, suchą powierzchnię można wypolerować.
Do konserwacji podłogi drewnianej nie wolno używać żadnych szorstkich środków czyszczących. środki konserwujące należy nanosić cienką warstwą, gdyż za duża ilość powoduje, że podłoga staje się śliska.
Miejsca narażone na intensywne użytkowanie (np. ciągi komunikacyjne) należy konserwować częściej.

Warunki otoczenia w okresie użytkowania podłóg parkietowych.
 • Drewno jest naturalnym materiałem, który wymaga odpowiednich warunków otoczenia w okresie użytkowania.
 • Parkiet w czasie układania ma wilgotność 9±2%, aby nie następowały nadmierne skurcze oraz pęcznienie parkietu w pomieszczeniu powinny być utrzymane w czasie użytkowania następujące warunki:
  - wilgoć względna powietrza 40 - 65%
  - temperatura 18 - 25°C